• تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۴/۲۱ 
  • تعداد بازدید : 107
  • کد خبر : ۱۹۷۲۶
دستاورد پژوهشی یکی از کارکنان نفت و گاز مارون
استفاده از هوش مصنوعی برای تخمین ضریب هدایت حرارتی نانوسیال ها

علی ناصری، از کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون موفق شد برای اولین بار یک روش هوش مصنوعی با دقت بسیار بالا(LSSVM-ISA) را به عنوان یک مدل هوشمند برای تخمین ضریب هدایت حرارتی نانوسیال ها با استفاده از روش محاسبات نرم ارائه دهد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون، وی با بیان اینکه تخمین دقیق رسانایی حرارتی نانوسیال ها نقش مهمی در کاربردهای صنعتی و صنایع مرتبط با انتقال حرارت ایفا می کند، گفت: برای پیش بینی دقیق رسانایی حرارتی نانوسیالات، یک مدل مبتنی بر روش های هوش مصنوعی را مورد استفاده قرار داده تا با در نظر گرفتن شرایط محیطی و خواص اجزاء تشکیل دهنده، به دقت و اطمینان مورد انتظار در پیش بینی دست یابیم.

ناصری افزود: نانوسیال را می توان به عنوان نسل جدید سیال انتقال حرارت در صنایع مختلف به ویژه صنعت نفت قلمداد کرد که با  تسهیل جدایش نفت و گاز، افزایش برداشت از مخازن را امکانپذیر و خواص سیال اعم از چگالی، هدایت حرارتی و گرمای مخصوص را بهبود  می بخشد.

گفتنی است نتایج این پژوهش در ژورنال Engineering with computers توسط نمایه اسپرینگر (Springer) در اکتبر سال 2020 به چاپ رسیده است.

 

امتیاز :  ۳.۳۳ |  مجموع :  ۳

برچسب ها

    V6.0.5.0