• تاريخ :
     ۱۳۹۷/۱۱/۰۱ 
  • تعداد بازدید : 200
  • کد خبر : ۱۵۱۷۲
حذف فرایندهای قدیمی، پرهزینه و ناكارآمد در دستور كار است؛گفتگو با مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز مارون
مهندس حمید کاویان، متولد 1347/10/01 و دانش آموخته ی دانشکده ی صنعت نفت است که از سال 73 فعالیت خود را از منطقه ی مارون آغاز کرد و اتفاقا در تاریخ 397/10/01 به عنوان مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون منصوب شد. در ادامه، مشروح مصاحبه تخصصی با مهندس کاویان را خواهید خواند.

مهندس حمید کاویان، متولد 1347/10/01 و دانش آموخته ی دانشکده ی صنعت نفت است که از سال 73 فعالیت خود را از منطقه ی مارون آغاز کرد و اتفاقا در تاریخ 397/10/01 به عنوان مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون منصوب شد. در ادامه، مشروح مصاحبه تخصصی با مهندس کاویان را خواهید خواند.

 

 

·       آیا تاکنون طرح یا ایده ای مرتبط با صنعت نفت را ارائه داده اید؟ آیا این طرح بومی سازی شده است؟

 

 از پروژه هایی که در آنها بنده به عنوان ارائه دهنده ایده اصلی یا عضو کارگروه تخصصی حضور داشته ام می توان به طرح ها و اصلاحیه هایی  فراورش نفت نمکی از اواخر دهه هشتاد اشاره کرد که از آن تاریخ تاکنون علیرغم تاخیر و یا عدم اجرای پروژه های نمکزدائی روزانه از کاهش یا توقف حدود 150 هزار بشکه نفت نمکی جلوگیری شده است. از سال 90 و با ارائه طرح جمع آوری گاز های مرحله دوم مجتمع های صنعتی شماره 1 و 6 مارون ، روزانه  حدود 25 میلیون فوت مکعب از گازهایی که مشعل می شد، جمع آوری می گردد. در همان مجتمع مارون 6 که شرایط خاصی را از نظر ساختار مخزنی دارد، در سال 84 با ارائه ایده بهینه سازی رشته تکمیلی چاه ها و تغییر در طراحی قدیمی و تعمیر مسیر تولید از دالیز به لوله مغزی و آزمایش میدانی مشخص گردید که با این تغییرات فشار سرچاهی به طرز قابل توجهی بهبود می یافت. همچنین بنده یکی از اعضای اصلی کارگروه ساخت و بومی سازی دستگاه "جریان نگار مارون" (فلو کامپیوتر نفت) بودم.

 

 

·       چه خط مشی، راهبرد یا اهدافی رادر راستای تحقق اهداف شرکت تبیین کرده اید ؟

خط مشی یکی از مهمترین ابزارهای مدیریتی است که چارچوبی را برای سایر تصمیم گیری ها فراهم می نماید. در شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون با سرلوحه قرار دادن چشم انداز شرکت ملی نفت ایران و لحاظ نمودن مسئولیت پذیری در قبال کلیه ذینفعان  خطی مشی موجود  را  با پیش بینی  مواردی ارتقا دادیم که از اهم آنها می توان به تحقق برنامه تولید تکلیفی با حفظ موازین صیانتی، رعایت استاندارد های کیفیت محصول، تلاش در جهت افزایش میزان رضایتمندی ذینفعان سازمان، حفاظت از محیط زیست در راستای توسعه پایدار و صیانت از زیست بوم پیرامونی و پیشگیری، کنترل و کاهش مصدومیت و حوادث انسانی اشاره کرد. علاوه بر این اهدافی را با تکیه بر کارکنان شرکت تعریف کردیم که عبارتند از تهیه یک برنامه راهبردی مدون جهت اصلاح موضوعی و عملیاتی برنامه های موجود با هدف صرفه جویی در زمان و هزینه های اجرا ، ارتقاء اطلاعات و افزایش سطح دانش کارکنان علاوه بر تقویت مهارتها، تقویت خدمات پشتیبانی در راستای برطرف سازی نیازهای فرایند تولید، تشخیص موانع و فرصتها برای پیاده سازی راهبردهای ارتقا دهنده سازمان و ایجاد نظام پاداش و تشویق نوین برای کارکنانی که ایده های تاثیرگذار ارائه می دهند و استفاده بهینه از فناوری های جدید  جهت چابک سازی سازمان.

 

·       دیدگاه کلی خود در مورد حمایت از کالای ایرانی را شرح دهید. برنامه ای در این خصوص دارید؟

شرایط کنونی حاکم بر اقتصاد کشور بویژه صنعت نفت به عنوان نیروی محرکه اصلی این اقتصاد، خاص است. تاکید اصلی ما روی خرید و ساخت کالای با دوام و با کیفیت داخلی است. سابقه خوبی در همکاری و تعامل با بخش خصوصی جهت تامین و ساخت کالای ایرانی داشته ایم به طوریکه در 9 ماهه سال 97 با استفاده از توانمندی شرکت های داخلی توانستیم 2939 قطعه را ساخته و 170 قطعه را تعمیر کنیم. تسهیم بیش از پیش دانش و استفاده حداکثری از بنیه علمی و فنی همکاران در بخشهای مختلف را با بخش خصوصی در برنامه داریم و همانگونه که پیش از این روی داده است، همکاری و تعامل با سازندگان و تامین کنندگان درون استانی در دستور کار است.

 

 

·       سوال قبلی درمورد مسئولیت اجتماعی نیز مطرح است. در این مورد توضیحاتی وجود دارد؟

در کنار در آمد و سودآوری، همانند هر سازمانی، شرکت مارون نیز مسئولیتهایی را در قبال ذینفعان و خصوصاً مردم بومی در محدوده جغرافیایی شرکت مارون، محیط زیست پیرامونی و کارکنان خود دارد و با توجه به وسعت عملیاتی 1400 کیلومتر مربعی شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون، اهمیت و گستردگی  این حوزه افزایش پیدا میکند. همه ی تلاشها در ادامه عملکرد بسیار خوب پیش از ما به ویژه در بخش آموزشی و فرهنگی، به ادامه ی این روند نگهداشت در چهارچوب مقررات  معطوف خواهد بود.

 

 

 

·       آیا مخازن تحت راهبری شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون در طرح و افزایش تولید 28 مخزن مناطق نفتخیز جنوب گنجانده شده اند؟ره آورد اجرای این طرح کلان چه خواهد بود؟

توسعه مخزن آسماری مارون در این طرح پیش بینی شده است که از دو جنبه برای این شرکت حائز اهمیت است. اول اینکه پس از اتمام طرح، افزایش تولید پایدار از این مخزن محقق خواهد شد و دومین مورد این است که عمده پروژه های تصویب شده که به هر دلیل اجرا نشده اند در قالب این طرح به اجرا در آمده و بخش زیادی از مشکلات و تنگناهای تولید ما مرتفع خواهد شد. در راستای همکاری  و پیگیری ویژه با مجری طرح، نمایندگانی بصورت مستقیم در کارگروه 28 مخزن معرفی شده و کلیه اسناد و مدارک طراحی بررسی و سریعاً پاسخ داده می شود و هرگونه کمک یا سرویسی مورد نیاز باشد را ارائه می دهیم. ما همچنین در پروژه بزرگ نوسازی و بازسازی تاسیسات رو سطحی مناطق نفتخیز جنوب یک نماینده داریم و کلیه اطلاعات مربوط به تاسیسات، کمبودها و نیازهای یکایک تاسیسات را به مجری طرح ارائه می دهیم تا برنامه ریزی این طرح کلان نیز تسهیل گردد.

 

 

·       آیا شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون "اولینی" را در سطح صنعت نفت یا مناطق نفتخیز جنوب محقق ساخته است؟

شاید بتوان طراحی، ساخت و استفاده از تفکیک گر سیار نفت(MOS) را مهمترین و " اولین" دستاورد شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون دانست. علاوه بر این طراحی و ساخت فلوکامپیوتر با نام انحصاری "جریان نگار مارون" نیز برای اولین بار در صنعت نفت محقق شد. برای اولین بار در بخش بالادستی صنعت،گواهینامه سیستم یکپارچه مدیریت انرژی ISO50001:2011 را برای کارخانه های گاز و گاز مایع 400 و 400الف از شرکت توف دریافت کردیم.

 

 

·       مهمترین اقدامات شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون در حوزه بازیافت نفت چه اقداماتی بوده اند؟

پیش از پاسخ باید به نکته ی مهمی اشاره کنم. برخی از فرایندهای تولیدی قدیمی و ناکارآمد است. در بخشهایی این فرایندها را اصلاح کردیم. به عنوان مثال، طرح ها و اصلاحیه های فراورش نفت نمکی، طرح جمع آوری گاز های مرحله دوم مجتمع های صنعتی شماره 1 و 6 مارون و پروژه بهینه سازی رشته تکمیلی چاه ها و تغییر در طراحی قدیمی مسیر تولید از دالیز به لوله مغزی که پیش از این تشریح شد را می توان از این نوع اصلاح فرایندها دانست. بهینه سازی و تجهیز خطوط ارسال گاز به مشعل با نصب مایع گیر در مسیر این خطوط در قالب یک شرح نیاز در دست اقدام است و بخش زیادی از مایعات همراه این گازها به جای سوزانده شدن، به فرایند تولید بازگردانده می شوند. همچنین از آغاز سال جاری تا کنون 128000 بشکه نفت را با بکارگیری دستگاه های MOS  و MOT بازیافت گردیده است. برای اولین بار ، پروژه بسیار مهم زیست محیطی، تحت عنوان   "بازیافت نفت ارسالی به گودال سوخت " به صورت پایلوت در مجتمع صنعتی شماره 3 مارون طراحی گردید که در حال اجرا است و بزودی به بهره برداری خواهد رسید. در این پروژه با قرار دادن مایع گیر در مسیر سیال به گودال سوخت واحدهای بهره برداری، نفت آن را جمع آوری کرده و نفت سوزی به صفر خواهد رسید. همه این اقدامات در راستای حفاظت بیش از پیش محیط زیست و صیانت از منابع ارزشمندی است که متعلق به مردم و نسل های آینده کشور است.

 

 

·       سخن آخر؟

حرف اول و آخر درسازمان را نیروی انسانی می زند. مهمترین دارایی و سرمایه غیرقابل جایگزینی هر شرکت، نیروی انسانی آن است. همواره دید ویژه ای نسبت به نیروی انسانی داشته ام و تلاش خواهم کرد شرایط شغلی و رفاهی همه کارکنان را ارتقاء دهم. یکی از برنامه های مهم من در حوزه ی منابع انسانی که تنها با مشارکت خود منابع انسانی محقق می گردد، مدیریت دانش و جانشین پروری برای تصدی پست های سازمانی عملیاتی و مدیریتی است تا فرایند تولید و امور ستادی همواره با استفاده از تجارب ارزشمند متصدیان پیشین آن سمت های سازمانی راهبری شود. انتقال این دانش و تجربه از نظر من از اهم مسائلی است که باید با جدیت پیگیری شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.3.6.0