جمعه, 30 شهريور 1397 الجمعة, سبتمبر 21, 2018           فارسی English

عنوان : آغاز به كار عملیات اجرایی پروژه‌های جمع‌آوری گازهای مشعل مارون ۳، مارون ۶ و منصوری
کد خبر : ۱۴۳۵۶
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۲/۲۴ 

مراسم افتتاح و آغاز به کار عملیات اجرایی پروژه‌های جمع‌آوری گازهای ارسالی به مشعل واحدهای بهره‌برداری مارون ۳، مارون ۶ و منصوری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با حضور مهندس بیژن عالی پور مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب، دکتر غلامرضا شريعتي استاندار خوزستان و جمعی دیگر از مسئولان برگزار شد .

 

در اين آيين مديرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون گفت: گازهای ارسالی به مشعل واحد بهره‌برداری مارون ۳ به ميزان۱۵ میلیون فوت مکعب در روز طبق قراردادي به شرکت سرمایه‌گذار هیربد نیرو فروخته مي شود . گازهای ارسالی به مشعل واحد بهره‌برداری مارون ۶ نیز به ميزان ۱۴ میلیون فوت مکعب در روز به شرکت سرمایه‌گذار تامکار گاز فروخته می‌شود .

مهندس جهانگير پورهنگ افزود :​ مدت این قراردادها ۵ سال است و طبق این پروژه تاسیسات تقویت فشار گاز جهت شیرین سازی و افزایش فشار گاز دریافتی احداث خواهد شد و این گازها به کارخانه گاز و گاز مایع ۴۰۰ جهت فرآوری و تفکیک NGL و گاز سبک ارسال می‌شود .

 

مديرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون نيز گفت : گازهای ارسالی به مشعل واحد بهره‌برداری منصوری در گستره عملياتي اين شرکت به ميزان ۱۰ میلیون فوت مکعب در روز به شرکت سرمایه‌گذار هیربد نیرو فروخته خواهد شد .

 

مهندس محسن دهانزاده افزود :​ مدت قرارداد ۵ سال است و طبق آن تاسیسات تقویت فشار برای افزایش فشار گاز دریافتی مراحل اول و دوم واحد بهره‌برداری با ظرفیت ۱۰ میلیون فوت مکعب در روز ساخته و راه‌اندازی می‌شود و این گاز به کارخانه گاز و گاز مایع ۸۰۰/۷۰۰ برای فرآوری و تفکیک NGL و گاز سبک ارسال می‌شود .

 

دکتر غلامرضا شريعتي استاندار خوزستان نيز با اشاره به مزاياي پروژه هاي جمع آوري گازهاي همراه نفت، بر ضرورت توجه بيشتر به محيط زيست و بهبود وضعيت هواي استان تاکيد کرد و گفت: خدا را شاكرم كه اقدامات جدي و گسترده اي از سوي مناطق نفتخيز جنوب   با همكاري بخش خصوصي در راستاي صيانت از منابع ملي و محيط زيست در حال انجام است و اين نويد آينده اي پر رونق را براي اقتصاد استان علاوه بر كالا و خدمات داخلي مي دهد .

 

وي افزود: در بخش غرب كارون نيز طرح احداث و راه اندازي NGL2300 نيز در حال پيگيري است و با تامين بودجه ي آن از سوي دولت، به زودي آغاز خواهد شد تا در منطقه نيزشاهد تحقق اهداف صيانتي و زيست محيطي باشيم .

 

سرپرست مدیریت تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نيز در اين مراسم طرح هاي اين شرکت براي جمع آوري گازهاي مشعل را تشريح کرد و گفت :​ تا کنون 4 قرارداد فروش گازهاي مشعل واحدهای بهره‌برداری کلاستر، مارون ۳، مارون ۶ و منصوری امضا شد، که پروژه کلاستر به بهره برداري رسيد و مارون ۳ در پایان شهریور، مارون ۶ در پایان دی و منصوری در پایان سال راه‌اندازی شود .

 

مهندس سعید کوتی افزود: مزایده بعدی برای ۲۳ محل دیگر و برای حدود ۱۳۰ میلیون فوت مکعب برگزار خواهد شد. این مزایده در مرحله تبادل اطلاعات قرار دارد و اگر تکمیل شود، این ۲۳ پروژه به همراه چهار پروژه‌ای که امضا شده، باعث جمع آوری ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز خواهد شد .

 


نمایش تعداد بازدیدها : 255

بازگشت           چاپ چاپ         
شركت بهره برداري نفت و گاز مارون